Migrena – zwana ironicznie królewską chorobą przez bardzo długi czas nie była brana na poważnie. W związku z tym, że w większości chorują na nią kobiety, uważano, że histeryzują i wymyślają. Tymczasem jest to poważne schorzenie.

„Z migreną boryka się 14% światowej populacji. Kobiety są trzykrotnie bardziej narażone […] niż mężczyźni, problem ten dotyczy też ok. 8% dzieci”.

Migrena to choroba uwarunkowana genetycznie. Chorowała na nią moja babcia, mama, mam ją ja i moja siostra. Niewiele nowego spodziewałam się dowiedzieć w tej książce, gdyż interesuję się tą chorobą od zawsze, jako osoba chorująca na migrenę, czytam wszystko co jest dostępne i dlatego sięgnęłam po tę publikację, której autorką jest brytyjska lekarka rodzinna, dr Katy Munro. Autorka zebrała tu prawie wszystkie informacje na temat tej zadziwiającej choroby. Zadziwiającej, ponieważ pomimo intensywnych badań prowadzonych na całym świecie, mnóstwa dostępnych leków, wciąż jeszcze poznajemy tę chorobę i nie ma na nią jednego lekarstwa, które pomagałoby wszystkim chorującym.

Książka „Jak radzić sobie z migreną?” to kompendium wiedzy o migrenie, w którym informacje podane są w sposób zrozumiały dla laika. Autorka opisuje po kolei istotę choroby, objawy, fazy choroby, czynniki wywołujące i leczenie migreny. Punkt po punkcie przedstawia to, co nauka wie o migrenie

Ciekawe jest, że pomimo charakterystycznych objawów wiele osób nie zostaje właściwie zdiagnozowanych. Ból głowy często jest lekceważony i wyśmiewany „zaskakująca liczba chorych […] nawet do 60% – nie szuka pomocy medycznej”. Z drugiej strony sami lekarze nieraz lekceważą objawy, z jakimi zgłaszają się do nich cierpiący na migrenę pacjenci. Dużo się jeszcze musi zmienić, zanim wzrośnie świadomość społeczna i ludzie zrozumieją, że z bólem głowy należy zgłosić się do lekarza, szczególnie gdy pojawia się cyklicznie lub często.

Migrena to nie tylko ból głowy. Każda chorująca na nią osoba powie, że gdyby to był tylko ból głowy, to nie byłoby problemu, ale objawy mu towarzyszące sprawiają, że migrena potrafi wyłączyć człowieka z życia na kilka godzin lub kilka dni. Jeśli ataki zdarzają się kilka razy w miesiącu, człowiek ma wrażenie, że żyje od migreny do migreny. Dobrze wiem, jak po ustąpieniu ataku czuję niewypowiedzianą ulgę, poczucie zdrowia jest w tym momencie czymś niewypowiedzianie błogim i cudownym.

Każda chorująca na migrenę osoba inaczej ją przechodzi i inne są czynniki spustowe, czyli wywołujące napad migrenowy. W jednym przypadku będzie to czekolada, żółty ser, w innym czerwone wino, stres, czy jeszcze co innego. Nie zawsze da się uchwycić czynnik prowadzący do ataku, ale warto obserwować swój organizm, wtedy łatwiej jest zareagować we właściwym momencie i wdrożyć właściwe leczenie, a jeśli się wie, co wywołuje migrenę, można starać się unikać tych czynników, choć nie zawsze jest to możliwe.

Dr Munro opisuje przedstawia leki stosowane w leczeniu migreny, opisuje leki tradycyjne oraz nowe grupy farmaceutyków, przeznaczone stricte do leczenia tej choroby. Nie zawsze pomaga jeden lek, czasem trzeba łączyć ze sobą różne grupy leków, by przerwać napad lub zapobiegać napadom. Nie u wszystkich ludzi te leki są skuteczne. Autorka radzi, co zrobić, by wspomagać ich działanie. Tak jak i w innych chorobach, duże znaczenie ma styl życia i zdrowe odżywianie się. Choć nawet to oraz unikanie stresu nie daje gwarancji, że migrena nie dopadnie w najmniej spodziewanym momencie.

Dorośli mają problem z diagnostyką i leczeniem migreny, ale dzieci mają jeszcze bardziej pod górkę. U nich objawy mogą być nieco inne i często lekarzom nawet nie przyjdzie do głowy, że to może być migrena. Autorka poświęciła dzieciom osobny rozdział, to bardzo ważne, by wysłuchać porządnie małych pacjentów i przeprowadzić odpowiednio diagnostykę, by ulżyć im w cierpieniu.

„Migrena […] zajmuje drugie miejsce wśród najczęstszych przyczyn ograniczenia sprawności na świecie”.

To jedno zdanie uzmysławia, jak ważnym problemem jest migrena. Polecam tę książkę wszystkim ludziom, którzy miewają bóle głowy, może pozwoli zrozumieć organizm i to, co się w nim dzieje, w wyniku czego łatwiej będzie sięgnąć po pomoc. Osoby z migreną znajdą tu w pigułce wiedzę o tej męczącej chorobie, która zabiera wiele z życia osobom nią dotkniętym, a rodziny osób z migreną zrozumieją co przechodzą ich najbliżsi, dzięki czemu będą mogli ich wspierać w chorobie.

Dziękuję za książkę redakcji MoznaPrzeczytac.pl

Jak mocno książka mnie wciągneła:8 out of 10 stars (8,0 / 10)
Język i styl pisania:8 out of 10 stars (8,0 / 10)
Czy warto przeczytać:9 out of 10 stars (9,0 / 10)
Average:8.3 out of 10 stars (8,3 / 10)