Szóstka dawnych przyjaciół związana pracą w piśmie opozycyjnym, tuż przed upadkiem komunizmu w Polsce, spotyka się po dziewiętnastu latach na zjeździe, by porozmawiać o dawnych czasach. Ich działalność konspiracyjna zakończyła się zdradą jednego z nich, a wszyscy podejrzewają o nią tytułowego Wilka, który wyemigrował wówczas do Kanady. Czy spotkanie rozwieje wątpliwości i nieporozumienia, i pozwoli wyjaśnić wzajemne żale? Drogi przyjaciół rozeszły się po rozpadzie redakcji pisma, niedługo potem doszło do przemian ustrojowych i ich kontakt stał się luźny.
Wątek zjazdu jest kanwą do przedstawienia losów pokolenia, które weszło w dorosłe życie około roku 1989. Bohaterki i bohaterowie książki starali się znaleźć swoją niszę w nowej rzeczywistości społeczno-politycznej, co okazało się niełatwe.
„Sebastianowi kapitalizm podobał się tylko na początku, w latach dziewięćdziesiątych, kiedy wydawało mu się, że w nowych czasach świetnie sobie poradzi. Wystarczyło obalić socjalizm, by wszystko samo zaczęło działać jak należy”.
Tak myślała bardzo duża część ówczesnego społeczeństwa. Ja też wchodziłam w dorosłość w tym czasie i obserwowałam, co dzieje się dookoła mnie. Ludziom często wydawało się, że dobrobyt przyjdzie sam, bez żadnego wysiłku z ich strony, a po latach okazało się, że to nie było takie proste, że nie wystarczy być, a nie każdy jest stworzony do rozkręcania biznesów, a potem – co jest chyba jeszcze trudniejsze – do utrzymania się na rynku.
Nie łatwo jest się odnaleźć w realiach niczym nieprzypominających tych znanych ze świata dzieciństwa i nastoletniości, w których nasi bohaterowie żyli razem z rodzicami i dziadkami. Struktura osobowości, jak i sposób myślenia i pojmowania świata kształtuje się wcześnie, w dorosłość wchodzimy z gotowym szkieletem wyobrażeń i wypracowanym sposobem postępowania.
Nie każdy jest na tyle elastyczny, by z otwartym umysłem rzucić się w nowy, nieznany świat, o którym słyszało się z opowieści przybywających z kapitalistycznego Zachodu, a opowieści te zawsze były ubarwione i pokazywały tamtą nieosiągalną wcześniej rzeczywistość w samych superlatywach. Inni nie chcą, bądź nie umieją walczyć o swoje miejsce, chcą po prostu wieść zwyczajne, spokojne życie. Jedni prą do przodu, byle dalej, byle prędzej, byle nie upaść.
„Uważał, że jeśli człowiek raz zaakceptuje swoją klęskę, ta zostanie z nim na zawsze”.
Żyją pod ciągłą presją, boją się wypaść z obiegu, osiągnięcie pozycji w świecie okupują ciągłym stresem, każdą porażkę odbierają jak osobisty dramat.
„Miał w życiu mniej przyjemności, niż menel, który zbiera złom, makulaturę i butelki, sprzedaje w skupie, kupuje flaszkę i jest szczęśliwy”.
Inni po latach prób wypłynięcia na powierzchnię pogrążają się w marazmie codzienności, przestają walczyć i żyją z dnia na dzień
„Wykonał już to, co w życiu nieuniknione i najważniejsze – nauczył się bycia przegranym. Mógł za to liczyć, że będzie żyć dłużej od niepoprawnych optymistów, na których czekało jeszcze wiele rozczarowań. Nie wiedział tylko po co”.
Transformacja ustrojowa i związane z nią zmiany społeczne, finansowe i mentalne to był czas niezwykle burzliwy. W takich przełomowych okresach, a szczególnie w okresie przejściowym, najlepiej radzą sobie ludzie bystrzy, pełni sprytu i umiejący kombinować. Ferment społeczny i polityczny sprzyjał ludziom chcącym zrobić szybkie kariery.
„Mało kto chciał iść przez życie prostą drogą, bo na takiej zbyt szybko widać było jej koniec”
Takie działania jednym pozwoliły się wybić, część z nich dorobiła się majątków i wiedzie dostatnie życie, a inni stracili wszystko, co zdobyli, zostali pokonani przez los.
Mirosław Tomaszewski świetnie wprowadza czytelnika w świat po roku osiemdziesiątym dziewiątym. Niesamowicie trafnie i wnikliwie analizuje i ukazuje – poprzez losy bohaterów – meandry życia Polaków po obaleniu komunizmu. Każdy w mniej lub bardziej udany sposób ułożył sobie życie, nie zawsze z oczekiwaniami, czasem żałując utraconych perspektyw, kiedy indziej prąc do przodu i ciesząc się z nowego świata.
Jeśli chcecie poznać losy bohaterów książki, serdecznie polecam „Powrót Wilka”, książkę napisaną pięknym językiem, w której panuje niezwykły klimat. Myślę, że każdy w bohaterach odnajdzie cząstkę siebie i zastanowi się nad życiem, przemijaniem i tym, co jest ważne, a do czego nie warto przykładać wagi.
Jak mocno książka mnie wciągneła: | (10,0 / 10) |
Język i styl pisania: | (9,0 / 10) |
Czy warto przeczytać: | (10,0 / 10) |
Average: | (9,7 / 10) |
Zostaw komentarz