Z ciekawością sięgnęłam po tę książkę, ponieważ nie ma na rynku zbyt wielu publikacji, które przedstawiałyby zachowania seksualne naszych rodaków, a temat jest interesujący.

Autorzy w formie reportażu opisują różne zachowania seksualne, pokazują, że:

„jako kochankowie nie mamy już nic wspólnego z naszymi dziadkami i babkami, a nawet z naszymi ojcami i matkami, dla których seks był albo aktywnością służącą prokreacji, albo chwilowym zapomnienie się po (…) imprezie”.

Poznajemy osoby oferujące seks online, zarejestrowane w różnych serwisach internetowych, które dorabiają sobie w ten sposób do utrzymania rodziny lub po prostu lubią ten rodzaj aktywności seksualnej.

Odkrywamy kulisy branży filmów porno, gdzie przy oficjalnych, legalnych produkcjach „trzeba (…) mieć ważne badania” wykonywane raz na trzy miesiące.

 

Zabawić się można również w klubie dla swingersów, albo poprzez portale randkowe, gdzie chętni znajdują partnerów seksualnych. Inną formą aktywności jest BDSM w różnej formie spełniający fantazje erotyczne obu uczestniczących w tym rodzaju seksu stron.

Czytając tę książkę, przypomniał mi się amerykański film z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku „Oto Ameryka”, w którym pokazano niemal wszystko to, co tutaj opisano, oczywiście oprócz aktywności w Internecie, który wtedy jeszcze nie istniał. Film wzbudził w tamtym czasie niemałą sensację. U nas dopiero po zmianach ustrojowych i otwarciu Polski na zachód nastąpiło rozluźnienie obyczajów i pojawiły się możliwości uczestnictwa w różnych aktywnościach seksualnych poza domem. Do tego doszedł Internet, co niesamowicie poszerzyło zakres aktywności erotycznych i seksualnych. I dobrze. Życie seksualne jest bardzo ważną częścią życia człowieka, jego jakość wpływa na codzienne zachowania w pracy, czy w domu. Człowiek, który ma życie seksualne, które sprawia mu radość i satysfakcję, jest spokojniejszy i szczęśliwszy.

Mam nieco mieszane uczucia po przeczytaniu „Życia seksualnego Polaków”. Autorzy skupili się na dość specyficznych rodzajach aktywności seksualnej, która stanowi zapewne dużą część zachowań, ale z książki wynika, że niemal wszyscy szukają czegoś poza domową sypialnią. Czy tak jest na pewno? Tego nie wiem. Zabrakło mi w tej książce statystyk mówiących jaka część społeczeństwa podejmuje aktywność seksualną w Internecie, w klubach dla swingersów i innych. Ludzie wokół nie mówią o takich sprawach i nie opowiadają na prawo i lewo o swoich preferencjach seksualnych, a interesujące byłoby wiedzieć, jak kształtują się procentowo różne zachowania seksualne Polaków.

Czy różne preferencje seksualne szokują? Zależy to od światopoglądu, otwartości umysłu, a często od wychowania i stereotypów, jakie wynosi się z domu. Uważam, że wszystko jest dla ludzi i jeśli tylko obie strony wyrażą zgodę i dadzą przyzwolenie na dane zachowania, to osoby dorosłe mogą robić w łóżku to, na co mają ochotę, choć być może po wypadzie do jednego z takich miejsc:

„będą żyć szarym życiem codzienności (…) do czasu, aż znów poczują zew, a im dalej zapuszczali się w tę zabawę, tym czują go częściej”.

Autorzy książki przełamują tabu i otwarcie piszą o życiu seksualnym. Pokazują, że zwykli ludzie, których spotykamy na ulicy, w pracy, czy wśród znajomych mogą mieć zachowania seksualne odbiegające od tego, co uważamy za najczęstsze i typowe dla przeciętnego człowieka. Przeciętny człowiek może lubić coś zupełnie innego i nie oznacza to, że jest zły, czy nienormalny. W książce znajdziemy wywiady z ludźmi lubiącymi seks, którzy nie boją się spełniać swoich, czasem bardzo wymyślnych, fantazji seksualnych oraz z tymi, którzy te fantazje pomagają im spełnić: im również sprawia to przyjemność. Dopóki nikt nie cierpi i nie jest do niczego zmuszany, wszystko jest w porządku.

Czy polecam „Seksualne życie Polaków”? Tak. Książka jest napisana barwnym, żywym językiem, ciekawie przedstawione są historie ludzi, tych zwykłych i tych mniej zwykłych oraz sposoby zaspokajania przez nich pragnień seksualnych, które realizują na żywo lub przed kamerką komputera, choć po lekturze może się wydawać, że Polacy już tylko tak spełniają się erotycznie i stara dobra sypialnia nie daje im już przyjemności. Na szczęście książka przedstawia tylko część, choć bardzo bogatą i różnorodną życia seksualnego w naszym kraju, ale ciekawie się o tym czyta. Mnie interesowałby jeszcze jeden aspekt takich doznań: co sprawia, że właśnie te, a nie inne podniety prowadzą do spełnienia jak to wpływa na codzienne życie. Wspomniano o tym w książce, ale interesująca byłaby głębsza analiza psychologiczna. Książka zdecydowanie przeznaczona jest dla dorosłych czytelników.

Jak mocno książka mnie wciągneła:10 out of 10 stars (10,0 / 10)
Język i styl pisania:7 out of 10 stars (7,0 / 10)
Czy warto przeczytać:8 out of 10 stars (8,0 / 10)
Average:8.3 out of 10 stars (8,3 / 10)